Powikłania choroby bostońskiej

powikłania

Choroba ustępuje mniej więcej po upływie siedmiu dni. Ma ona z reguły łagodny przebieg, a powikłania zdarzają się raczej rzadko. Mimo to jednak, nie należy ich bagatelizować. Do możliwych powikłań choroby bostońskiej należą: odwodnienie, zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu oraz paraliż. Do odwodnienia może przede wszystkim dojść wskutek bolesnych zmian w jamie ustnej, które uniemożliwiają przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów oraz pokarmów. Należy więc zadbać o to, aby chore dziecko przyjmowało dużą ilość płynów – zwłaszcza dlatego, że jest znacznie bardziej narażone na odwodnienie, niż osoba dorosła. Jeżeli dojdzie do poważnego odwodnienia organizmu, konieczna jest wówczas hospitalizacja.

Rzadkim powikłaniem jest także wirusowe zapalenie opon mózgowych. Do najważniejszych jego objawów zalicza się przede wszystkim: ból głowy, senność, wymioty, sztywność karku oraz nadwrażliwość na światło. Bardzo rzadko choroba bostońska prowadzi również do zapalenia mózgu, a więc niezwykle ciężkiej infekcji powodującej poważne zmiany zapalne w tkance mózgu. Skutkiem tego może być trwałe uszkodzenie mózgu, wiążące się ze stanem zagrażającym życiu pacjenta. Do pierwszych objawów zapalenia mózgu zalicza się przede wszystkim: senność, drgawki, wymioty, nadwrażliwość na światło oraz splątanie. W takich przypadkach konieczna jest oczywiście natychmiastowa hospitalizacja.

Na sam koniec warto jeszcze dodać, że choroba bostońska może być bardzo niebezpieczna w przypadku kobiet w ciąży. Może ona niekorzystnie wpłynąć na rozwijający się płód. Dlatego też, w przypadku kontaktu kobiety ciężatnej z osobą chorą na wysypkę bostońską, konieczna jest natychmiastowa wizyta lekarska, nawet bez zaobserwowania początkowych, charakterystycznych dla tej choroby objawów.